Přehled o činnosti knihovny v roce 2018

12. 2. 2019

Městská knihovna Mirovice poskytovala své služby široké veřejnosti v Kulturním domě v oddělení pro dospělé, dále v areálu základní školy, kde je v malém pavilonu oddělení pro děti a mládež a v domě s pečovatelskou službou v oddělení knihovny určené seniorům.

Ke knihovně také patří dvě malé pobočky v Boješicích a v Touškově.

Knihovna v číslech:

V MěK Mirovice bylo zaregistrováno 188 čtenářů (včetně poboček) , z toho 88 do 15 let.

V roce 2018 navštívilo knihovnu 3210 fyzických osob, z toho návštěvníci půjčoven 2329, virtuálních návštěv bylo 27;  bezplatný veřejně přístupný internet využilo 118 osob.

763 osob se zúčastnilo akcí knihovny, z toho 89 osob vzdělávacích akcí  a 674 kulturních.

Na nákup nových knih a časopisů se vyčerpalo 19 452,-Kč.

V rámci finanční dotace od České knihovny jsme pro knihovnu získali nové knihy v hodnotě 6 253,-Kč.

Na čtenářských poplatcích se vybralo 5 230,-Kč.

Otevírací doba knihovny:

oddělení pro dospělé v KD Mirovice:  úterý 10-12 a 13-17 hod,  čtvrtek 10-12 a 13-19 hod.  oddělení pro děti a mládež v ZŠ Mirovice – středa 11.05-15 hod.

pro seniory v DPS Mirovice – středa 10-11 hod.

Pobočky Boješice a Touškov – po osobní domluvě s knihovnicí.

Kromě výpůjček knih a časopisů a bezplatného veřejně přístupného internetu pořádala MěK Mirovice ještě další akce:

Leden až duben:

• Jóga s knihovnou, kde jsem při závěrečné relaxaci otevřela některou z knih v naší knihovně a představila cvičenkám vybraný titul.

Leden:

• 6. 1. Divadlo za vodou, Venkov – Bedřich Hrozný (Hra z nádražního prostředí –

pro podporu akce Kniha do vlaku v Mirovicích

Únor:

• 22.2. Beseda se spisovatelkou J. Pixovou s filmovou projekcí na velké plátno v sále KD

Březen:

• Výstava Matematika ve službách vesmíru – středisková knihovna

• Výstava výtvarných děl žáků ZŠ – soutěž o nejhezčí velikonoční vajíčko v jednotlivých věkových kategoriích.

• 20.3. 2012  „Medvíďata“ - děti z mateřské školy v Mirovicích se přišly podívat do dětského oddělení Městské knihovny se svými učitelkami. Děti se dozvěděly základní údaje o knihovně a půjčování knih,  mohly si celou knihovnu prohlédnout a zalistovat si ve vystavených knihách, mohly si také hrát s hračkami, jež jsou zde k dispozici pro ty nejmenší. Ale všechny se s neskrývaným nadšením věnovaly knihám.

• 24.3. Divadlo I TOTO, Mirotice – Nezbedná pohádka. Na konci představení se losovalo o pěknou knihu.

• 29.3. Tvůrčí dílna pro dospělé i děti v knihovně – spolková místnost – šperky

Duben:

• 6.4. Zahájení kursu anglického jazyka pro věčné začátečníky pro dospělé čtenáře – kursy probíhaly každý pátek v průběhu dubna až června v dětském oddělení, neboť knihovna přišla o prostory spolkové místnosti, jež Město poskytlo k bezplatnému užívání nově vzniklé organizaci EMKO pro matky s dětmi.

• 4.4. Výstava Matematika ve službách vesmíru – knihovna v dětském oddělení

• 5.4. Beseda s P. Hejnou s filmovou projekcí v sále KD – Šumava magická

• 18.4. Oceňování vítězů výtvarné soutěže o velikonoční vajíčko v ředitelně ZŠ – čtyřem vítězům byly předány knižní dárky

• 26.4. Beseda s Lenkou Ernestine - básnířkou, modistkou, krejčovou a šperkařkou v jedné osobě ve střediskové knihovně.
  • Výstava hotových výrobků – šatů, klobouků, šperků (zápůjčka na 14 následujících dní)

Květen:

• 24.5. Pasování prvňáčků na čtenáře na půdě ZŠ. Od MěK obdrželi malí čtenáři čtenářský průkaz do knihovny a  knihu pro prvňáčka. Následně při první skupinové návštěvě v dětském oddělení knihovny s paní učitelkou obdržely děti balíček s omalovánkami, náčrtníky, skicáky, ořezávátky, pastelkami a křídami. Děti byly seznámeny s provozem knihovny, způsobem, jak v knihovně hledat, jak knihy vracet do regálů, jak s nimi zacházet a jak nikoli, jak se chovat jako čtenář.

Červen:

• 2.6. Divadlo Disk Dobříš – úsměvný pohled na historii Přemyslův soud

• 10.6. Divadlo rubikon Tábor – Kašpárkovy čertoviny

Červenec:

• 11.7. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – Egypt
  • 18.7. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – Tanzanie
  • 25.7. Čtení seniorům v DPS z knihy Večery na slamníku
  • 25.7. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – Provence

Srpen:

• 1..8. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – Podyjí – Dolní Rakousko,    Morava
  • 8.8. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – Český ráj, Hruboskalsko
  • 15.8. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – Keňa
  • 22.8. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny –  příroda a památky bývalé Jugoslávie
  • 29.8. Filmová projekce  s živým komentářem cestovatele P. Hejny – od Šumavy po Afriku

Září:

• 15.9. Divadlo Bezchibi, Velká Brtnice u Jihlavy – Rocker a dvě staré dámy

Říjen:

• 27.10. Divadlo Jedeme k Vám z Prahy – Vévévé.československo.cz . Divadelní představní na oslavu stého výročí založení našeho státu.

Prosinec:

• 5.12. Adventní zpívání s knihovnou ve střediskové knihovně